Nazwa dla piwa kraftowego

Browary wytwarzające piwa kraftowe – według różnych szacunków – stanowią około 10% polskiego rynku. Sklepowe pułki uginają się od wyszukanych trunków. Najmocniejsze marki w tym segmencie mają w swojej ofercie od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu piw. Duża dynamika powstawania i niestety upadania nowych browarów sprawia, że klienci mają także coraz większy problem z wyborem.

Wyjątkowa oferta, wyjątkowe środki

Ponad 100 browarów rzemieślniczych najczęściej konkuruje ze sobą za pomocą atrakcyjnych, nieszablonowych nazw oraz etykiet, które są odzwierciedleniem wysokiej jakości, wyrafinowanego smaku, aromatu, składu, sposobu ważenia i leżakowania. Piwa krafotwe zdecydowanie odróżniają się od bardzo typowych, konwencjonalnych nazw piw produkowanych przez duże kampanie piwowarskie.

Znawcy tematu są zdania, że o sukcesie na tym rynku przesądza nie tylko jakość i smak piwa, ale także jego nazwa i identyfikacja wizualna. Która po prostu musi być oryginalna, pomysłowa, zaskakująca, inna niż wszystkie. Nawet pobieżny przegląd oferty piw kraftowych uprzytomnia, że większość producentów wybiera nazwy brzmiące humorystycznie i zaskakująco. Jeżeli nazewnictwo piw koncernowych cechuje powaga, dostojność, tradycjonalizm, ciężkość, oficjalność, to piwa kraftowe są nazwane w sposób dokładnie odwrotny.

Podobnie zresztą – na zasadzie odwrotności – projektowane są etykiety, kontretykiety oraz krawatki piw kraftowych. Cechuje je brak jakiejkolwiek pretensji do powagi, podniosłości i poczucia wyższości – cech akcentowanych przez producentów piw koncernowych. Którzy lubią podkreślać swój rynkowy staż, wielowiekowe tradycje. Często tym samym popadając w pretensjonalność, niezdrowy snobizm, afektację, nierzadko dorabianą, tradycją.

Etykiety piw kraftowych mienią się kolorami, są fantazyjne, często opatrzone są rysunkami, mikro komiksami, bądź eksponują brand hero. Mówiąc bardziej ogólnie – nazewnictwo wraz z oprawą graficzną mają przyciągnąć uwagę, zaskakiwać, zdobywać sympatię oraz bawić. Wszystkie te środki pokazują ewidentny dystans do produktu, którego tak bardzo brakuje piwom koncernowym.

Tworząc nazwę dla piwa kraftowego możemy skorzystać z co najmniej kilkunastu konwencji, które aktualnie można dostrzec na rynku. Oto kilka z nich.

Aluzyjna nazwa dla piwa kraftowego

Siłą nazw z podtekstem jest niepewność, które ze znaczeń ich twórca, marka nimi się posługująca, ma na myśli w pierwszej kolejności. Jest to przyjemna niepewność, mająca coś z dreszczyku, jaki młodzi ludzie odczuwają paląc ukradkiem papierosy. W gruncie rzeczy, drugie dno zawsze jest dość niewinne i na tym polega urok tych nazw. Są prowokujące, prowokują także do myślenia, jednocześnie humorystyczne, niejednoznaczne, można metaforycznie powiedzieć, że trochę kokietują. Starają się „wejść” w interakcję, nawiązać nić porozumienia. Budzą dużą sympatię, która na pewno zachęca do zapoznania się z produktem.

Przykład: Pierwsza Pomoc, Small Talk, P.I.S & Love.

Oznajmująca, wskazująco-identyfikacyjna nazwa dla piwa kraftowego

To na co nie mogą sobie pozwolić twórcy nazw piw koncernowych, zdecydowanie pozwalają sobie twórcy nazw piw kraftowych. Nazywają piwa za pomocą wyznań, stwierdzeń, oznajmień, deklaracji, przyrzeczeń, samookreśleń lub określeń typowych użytkowników. Oczywiście dystans, humor, lekkość tych wyjawień wprawia wszystkich smakoszy piwa w dobry nastrój. Wypowiedzi tego rodzaju cechuje szczerość, bezpośredniość, brak zahamowań. Dzięki czemu gwarantują uzyskanie efektu maksymalnego autentyzmu, prawdziwości, który jest przecież także cechą piw kraftowych. Cenionych właśnie za autentyzm smaku, jakości, receptury. Jednym słowem nazwy stworzone w tej konwencji, jak żadne inne, oddają najlepiej insight konsumencki tego produktu.

Przykład: 1`M So Horny, A Ja Pale Ale, Dla Paskudnych Pijaków.

Kulinarna nazwa dla piwa kraftowego

Piwo, podobnie zresztą jak wino i wódka, w wielu kulturach jest nieodłącznym elementem posiłków. Skojarzenie alkoholu z kulinariami jest równie oczywiste jak piana w kuflu piwa. Jeśli dodatkowo owo skojarzenie będzie mieć drugie dno, to efekt brzmi bardzo przekonująco. Piwa nazwane za pomocą słów kojarzących się z kulinariami mają także tę zaletę, że sugerują podwójną przyjemność – piwną oraz kulinarną. A gdy mamy dwie przyjemności w jednej butelce piwa to możemy mówić o bardzo udanym obiedzie, a nawet kolacji.

Przykład: Angielskie Śniadanie, Bawarka.

Słowiańska nazwa dla piwa kraftowego

Tradycje piwowarskie na ziemiach polskich są bardzo stare i bardzo bogate, sięgają czasów przedchrześcijańskich, stąd posiłkowanie się nazwami odsyłającymi do tego okresu jest bardzo na miejscu. Tym bardziej, że słowa zaczerpnięte ze słownika Słowian brzmią bardzo dumnie, tajemniczo, energetycznie, charyzmatycznie. Mają w sobie posmak czegoś pierwotnego, wiecznego, prastarego, rzadkiego, jednocześnie pociągającego i kuszącego. Aura, jaką są w stanie roztoczyć, po prostu się udziela.

Przykład: Noc Kupały, Młot Swaroga, Ogień Raroga, Jare Gody.

Sloganowa nazwa dla piwa kraftowego

Niszowe w sensie skali produkcji i dystrybucji, ale także adresowane węższego grona odbiorców, ceniących pasję, autentyzm oraz w dobrym tego słowa znaczeniu elitarność, piwa kraftowe idealnie pasują do slangu. Którym posługują się przecież równie wąskie grona użytkowników. Slang to język służący nie tylko do komunikacji, ale także identyfikacji. Pozwala odróżniać wtajemniczonych od tych, którzy „nie wiedzą, nie znają się, nie przynależą”. Ta cecha dobrze oddaje zjawisko piw krafotwych, które również jest osobnym światem pasjonatów, smakoszy, kiperów, twórców, krytyków i prawdziwych piwoszy.

Przykład: No Future, Oki Doki, Saint No More, Złoty Strzał

Przydawkowa nazwa dla piwa kraftowego

Wymowny rzeczownik bez jeszcze bardziej wymownej przydawki obejść się nie może. Przynajmniej jeśli chcemy stworzyć dobrze brzmiącą, charyzmatyczną, frapującą, mającą „to coś” nazwę dla piwa kraftowego. Nazwy tego rodzaju są bardzo ekspresyjne, nie sposób nie docenić ich polotu, prowokacyjnego znaczenia, obrazowości czy kipiącego z nich humoru. Koniec końców, kto nie chciałby napić się Naked Mummy – Gołej Mamuśki?

Przykład: King Of Hop, Golden Monk, Smoky Joe, Naked Mummy, Rowing Jack, Lady Blanche, Amber Boy.

Jeśli szukasz nazwy dla piwa kraftowego w dobrej cenie:
Zadzwoń: +48 509 453 917
Napisz: biuro@slogansensei.pl
Lub skorzystaj z formularza kontaktowego w prawym dolnym rogu strony.

Nazwa dla piwa kraftowego
4.9 (81.08%) 37 votes