Nazwa dla pubu

Słowo pub zagościło w polszczyźnie stosunkowo niedawno i powoli zastępuje słowo bar, które coraz rzadziej jest używane do określenia lokalu, w którym głównie konsumuje się alkohol. Bar dziś zdecydowanie częściej oznacza sushi bar, burger bar niż pijalnię alkoholu. Z drugiej strony patrząc, piwiarnia i starsza od niego karczma, wydają się najbliższymi znaczeniowo słowami do pubu, to jednak są to słowa oznaczające nieco inne miejsca, przyciągające nieco inną klientelę. Czym zatem są puby?

Klasyczne puby

Pub, jak przystało na anglosaskie lokal, łączy w sobie elementy baru, a ściślej piwiarni oraz klubu towarzyskiego – pierwotnie przeznaczonego dla mężczyzn. W pubach nie tylko konsumuje się piwo (zazwyczaj samodzielnie wytwarzane), rozmawia, spotyka towarzysko ale także spędza czas oglądając sport, grając w gry karciane lub darta. Samo słowo jest skrótem od public house, a pojawiło się po raz pierwszy już w średniowieczu. Bar od pubu odróżnia także wystrój – klasyczne puby brytyjskie trudno pomylić z jakimkolwiek innym rodzajem lokalu.

Specyfika polskich pubów

Wprawdzie również w Polsce pojawiły się lokale stylizowane na brytyjski pub, ale nie można nie zauważyć, że w większości przypadków mamy do czynienia raczej z wymieszaniem się cech klubów nocnych z barami i pubami. Z tymi pierwszymi polskie puby łączy chęć wyróżnienia się – wystrojem, atmosferą, konceptem. Z barami z pewnością związek istnieje w postaci oferowania szerokiej gamy alkoholi, których konsumpcja jest głównym celem ich odwiedzania. Natomiast od pubów zaczerpnięto stawianie na własną markę piwa, stającą się flagowym alkoholem w menu.

Funkcje nazw dla pubów

Oryginalność i wyjątkowość to także cechy nazw polskich pubów, które za ich pomocą pozycjonują się na rynku, przyciągają uwagę klientów, szukających nie tylko dobrego piwa, wyszukanych, ulubionych drinków, ale także – a może przede wszystkim – niebanalnej atmosfery, oferty kulturalnej oraz sprofilowanej pod tym kątem klienteli. A więc ludzi o podobnej wrażliwości, potrzebach estetycznych, preferencjach w spędzaniu wolnego czasu. Podstawową funkcją nazw polskich pubów, oprócz wspomnianej chęci wyróżnienia się, jest także wyrażenie kwintesencji, ducha, atmosfery miejsca. Stworzenie wokół niego wyrazistej, sugestywnej, ekspresyjnej, perswazyjnej, intrygującej, wymownej otoczki, która staje się jego najtrwalszą reklamą.

Nazwa dla pubu – zwykła i wyszukana

Bardzo często nazwy pubów tworzone są na zasadzie aluzji, cytatu, odwołania, skojarzenia z wydarzeniami, historiami, filmami, powieściami itd. (np. Cud Nad Wisła, Cuda Na Kiju, Cudowne Lata, Multi Qlti, Trelkovsky Cafe, Wielki Kanion, Zaginiony Świat, Gorączka Złota). Na antypodach takiego podejścia lokują się nazwy przeniesione z innego kontekstu nazewniczego, zazwyczaj będące nazwami generycznymi dobrze znanych, pospolitych zjawisk, przedmiotów, wydarzeń, zachowań, czynności itd. (np. Bal, Blok, Chmury, Skład Butelek, Radocha, Kochanka, Lokator). Zaletą pierwszej konwencji jest zyskanie sympatii poprzez skojarzenie pubu z czymś popularnym i lubianym. W drugim przypadku efekt polega na dodaniu zwykłym rzeczom poloru niezwykłości. Ukazaniu ich w nowym, świeżym, nieoczekiwanym, zaskakującym i przyciągającym świetle.

Przecież to Latający Kojot, czyli nazwa dla pubu

Innym sposobem na osiągnięcie opisanych powyżej celów jest stworzenie nazwy odzwierzęcej, najczęściej utrzymanej w poetyce surrealnej, absurdalnej, humorystycznej (np. Ambasada Śledzia, Dzik, Kita Koguta, Łysy Pingwin, Piękny Pies, Święta Krowa, Pod Papugami). Dzięki temu prostemu zabiegowi uzyskuje się nazwy bardzo obrazowe, poetyckie, intrygujące, charyzmatyczne. Jednocześnie bliskie, bowiem wykorzystuje się najczęściej nazwy zwierząt dobrze znanych, darzonych sympatią, wyróżniających się niecodziennymi cechami, dodatkowo wzmocnionymi przez wyszukane przydawki. Co równie ważne, zwierzęta budzą emocje – są dla nas intrygujące, fascynujące, niesamowite, piękne, święte, zabawne, użyteczne, ale i bardzo wdzięczne.

Niepasująca” nazwa dla pubu

Równie ciekawą konwencją jest wykorzystywanie w roli nazwy dla pubu stwierdzeń, deklaracji, oświadczeń, związków frazeologicznych, partykuł, obiegowych sądów, wartości i prawd (np. Granica Przyzwoitości, Nic Osobistego, Nie Powiem, Uprzejmie Donoszę, Punkt Docelowy, Spokój I Cisza, Terapia Grupowa). Nazwy tego rodzaju są oparte na efekcie zaskoczenia. Słysząc, czytając je po raz pierwszy niemal zawsze mamy poczucie, że jest to ostatnia rzecz, jakiej spodziewalibyśmy się w roli nazwy. I niemal zawsze odnosimy wrażenie, że to doskonała nazwa, idealnie pasująca do miejsca. Ta pozorna sprzeczność jest największą siłą tej konwencji. Im bardziej nazwa wydaje się przypadkowa, tym większe wzbudza emocje i tym bardziej jest odbierana jako ciekawa, pasująca, mająca „to coś”, trafiona.

Jeśli szukasz nazwy dla pubu w dobrej cenie:
Zadzwoń: +48 509 453 917
Napisz: biuro@slogansensei.pl
Lub skorzystaj z formularza kontaktowego w prawym dolnym rogu strony

Nazwa dla pubu
4.9 (81.38%) 29 votes