Nazwa dla restauracji wegańskiej

Na wegańskiej mapie Polski nie brak dziś food trucków, barów, bistr, restauracji serwujących dania nie zawierające produktów odzwierzęcych. Weganizm przestał, lub szybko przestaje, być marginalnym, alternatywnym – i przez to budzącym niezrozumienie – stylem życia. Co oczywiście bardzo cieszy. Przestaje być także postrzegany jako postawa radykalna, został w dobrym tego słowa znaczeniu oswojony. Najlepszym tego dowodem jest rosnąca z roku na rok ilość wspomnianych wyżej lokali gastronomicznych, ale także sklepów (stacjonarnych i sieciowych), festiwali, wydawanych książek etc.

Nazewnictwo lokali wegańskich

Rynek wegański rozrasta się, a wraz z nim wykształcają się trendy namingowe. W nazewnictwie lokali gastronomicznych wyróżnić już można kilka trwałych tendencji. Najbardziej wyraźną zmianą jest odchodzenie od „filozoficznych” z ducha nazw, a więc takich, których celem było ukazanie wegańskiej restauracji jako elementu filozofii życia i żywienia. Oczywiście nic złego w takim podejściu dostrzec nie można, zmiana polega nie tyle na odejściu od złego wzorca, co na podkreślaniu innych elementów, być może mniej fundamentalnych w kwestii idei, ale ważnych z punktu widzenia czysto smakowych przyjemności.

Inną ciekawą nowinką są nazwy abstrakcyjne, które stale są obecne w nazewnictwie innych rodzajów restauracji, ale w domenie wegańskiej dopiero zaczynają być popularne. To bardzo pozytywny symptom, bowiem pokazuje, że rynek się pluralizuje, nie dąży do ortodoksji i jest w stanie zaoferować także miejsca, w których kuchnia wegańska nie jest wyrazem filozofii życia, ale jest jedną z ważnych, ciekawych, smakowitych sposobów przyrządzania jedzenia.

Organiczna nazwa dla restauracji wegańskiej

Słysząc nazwy stworzone w tej konwencji, poczujemy zew natury. Szerokie spektrum skojarzeń, jakie wywołują, ukazuje bardzo różne jej oblicza. W każdym z wariantów, w każdej nazwie wyczujemy jednak pozytywny do niej stosunek. Wyrażony przez ciekawość, podziw, zaintrygowanie czy nawet czułość. Większość nazw w konwencji organicznej to słowa bardzo dobrze znane, zostały bowiem przeniesione z innych kontekstów nazewniczych. W nowej roli intrygują, budzą ciekawość, czasami powodują uśmiech, a czasami zdumienie. Nikogo jednak nie pozostawiają obojętnym.

Przykłady: Botanika, Dżungla, Dziupla, Grass, Glonojad.

Pro-zwierzęce nazwy dla restauracji wegańskiej

Szacunek dla zwierząt, odmowa ich zjadania oraz korzystania z produktów odzwierzęcych musiały znaleźć swój refleks także w nazwach, które ową postawę – mniej lub bardziej wyraziście – wyrażają i promują. Większość z nich nie ma jednak charakteru manifestu, radykalnego sprzeciwu. Za to mają charakter pozytywnej afirmacji. Pokazującej, że dieta bez produktów odzwierzęcych ratuje ich życie i oszczędza im cierpień. Ujmujące w tej konwencji jest promowanie słusznych idei i wzorów bez dogmatyzmu, radykalizmu, złych emocji. Nazwy te brzmią bardzo sympatycznie, przyjaźnie, przekonująco. Mają, poza walorami czysto marketingowymi, także wartość edukacyjną.

Przykłady: Je-leń, Nova Krova, Zdrowa Krowa, Misa Lisa, I Krowa Cała, Krowarzywa.

Filozoficzne” nazwy dla restauracji wegańskiej

W tej konwencji znajdziemy przede wszystkim nazwy zaangażowane. Afirmujące życiową postawę, czasami w czytelny sposób wskazujące na dobro i zło. Słowo karma – z racji podwójnego znaczenia – bywa w niej bardzo często wykorzystywane. Sugeruje jedzenie, ale także konsekwencje zjadania, bądź nie jedzenia zwierząt. „Filozoficzne” nazwy dla restauracji wegańskiej na pewno najbardziej spodobają się ortodoksyjnym, ideowym zwolennikom takiej diety. Na pozostałych niekoniecznie muszą robić aż tak duże wrażenie. Ale z pewnością nie będą także odstraszać.

Przykłady: Złe Mięso, Karma, Dobra Karma,

Roślinne nazwy dla restauracji wegańskiej

Właściwie należałoby uznać takie nazwy za oczywiste i banalne, ale trudno też nie oddać im ukłonu za przekonującą prostotę, lekkość, bezpretensjonalność, bezpośredniość, komunikatywność, zrozumiałość. Są po prostu bardzo, bardzo adekwatne. I w tym leży ich wielka siła. Wskazują jednoznacznie na rodzaj kuchni, czasami wzbogacone o określniki, oddają także charakter lokalu, jego ducha. Potrafią rozbudzić apetyt i przypomnieć, że dziś jeszcze nic nie jedliśmy, więc może warto sprawdzić, co też dobrego można zjeść w…

Przykłady: Karrotka, Liść Laurowy, Roślina, Avocado Vegan Bistro, Gruszki Pietruszki.

Abstrakcyjne nazwy dla restauracji wegańskiej

Przyjemnym odejściem od promocji światopoglądu, postawy życiowej są nazwy abstrakcyjne, które nie kojarzą się (lub kojarzą się w sposób bardzo odległy) z wegańskimi kulinariami. W tej konwencji nazwą może być pozdrowienie, popularny zwrot, związek frazeologiczny, intrygująco brzmiący wyraz, poetyckie, bardzo nieoczywiste zestawienie wyrazów, jednym słowem wszystko, co brzmi oryginalnie, ciekawie, zajmująco. Co potrafi wzbudzić zainteresowanie, emocje, skojarzenia. Zaletą tych nazw jest dezynwoltura, z jaką łamią wszelkie normy nazewnicze.

Przykłady: Machina Organika, Miło Mi, Ósma Kolonia, WypasAnie, Rozrusznik, W Gruncie Rzeczy, Kubek i Ołówek.

Generyczne nazwy dla restauracji wegańskiej

Ich walory komunikacyjne, jednoznaczność z pewnością należy docenić. Spełniają swoją rolę reklamową i informacyjną doskonale. Czytając nazwę generyczną od razu wiemy, jakie atrakcje kulinarne za nią stoją. Wiele z nich brzmi na tyle sympatycznie, przekonuje pomysłowością, że można zapomnieć o tym, że są kolejnym wariantem bardzo nadużywanej konwencji, która siłą rzeczy stała się przewidywalna i perswazyjnie nieskuteczna.

Przykłady: Vege Małpa, Veg Deli, Vegehut, Vegelabb, Vegus Bar, Papuvege, Wegetujemy, Bo Tak Wege Przestrzeń.

Zielone nazwy dla restauracji wegańskiej

Kolor zielony, mający szereg pozytywnych odniesień symbolicznych, kulturowych, z powodzeniem bywa wykorzystywany w nazewnictwie, także w nazewnictwie lokali kulinarnych. Już z racji oczywistego skojarzenia zieleni z naturą, z zielonymi warzywami i owocami, jak również poprzez skojarzenie z ekologiczną, odpowiedzialną postawą wobec świata. Zielone nazwy dla restauracji wegańskiej zazwyczaj brzmią bardzo sympatycznie i przekonująco. Są w dobrym tego słowa znaczeniu swojskie, bliskie, znajome.

Przykłady: Zielona Restauracja, Zielony Bar, Zielony Most.

Jeśli szukasz nazwy dla restauracji wegańskiej w dobrej cenie:
Zadzwoń: +48 509 453 917
Napisz: biuro@slogansensei.pl
Lub skorzystaj z formularza kontaktowego w prawym dolnym rogu strony.

Nazwa dla restauracji wegańskiej
4.8 (80%) 30 votes